מסלול טיול בסרי לנקה | מרום תעופה
הזינו פרטים ונתקשר אליכם מיד:
טיול מאורגן לגאורגיה  |  טיול מאורגן לרומניה  |  טיול מאורגן לצפון איטליה  |  טיול מאורגן לסלובניה וקרואטיה  |  טיול מאורגן לוייטנאם קמבודיה  |  
למוקד מידע ארצי והזמנות
03-6219219

 
המלצות מטיילים
לאיזו מדינה תרצו לטוס הפעם?


 

 

בשנים האחרונות סרי לנקה מתפרסמת יותר ויותר בזכות עושר עצום של אתרי טבע וכערש התרבות הבודהיסטית. תושביה של סרילנקה נחמדים ומסבירי פנים ואפשר ליהנות שם מאוכל מקומי נהדר. רק קצת מעבר לחופי הים הזהובים של האוקיינוס ההודי תוכלו להגיע למחוזות קסומים, שבהם הטבע הוא הכוכב האמיתי, לסייר באתריה ההיסטוריים השמורים של סרי לנקה, לספוג את האווירה המקומית הייחודית כמו גם לקבל מושג על עברה המפואר של מדינה זו. נשמע טוב? טיול לסרי לנקה – הנה מסלול מרהיב למדינה עוצרת נשימה.
 
כפר הדייגים נגומבו ובית מחסה לפילים
העונה הטובה ביותר לביקור בסרי לנקה משתרעת בין דצמבר לאפריל וניתן לטייל בה בבטחה גם באופן עצמאי וגם במסגרת טיולים מאורגנים לסרי לנקה. בטיול שלפנינו נציע מעט מכל מה שיש לסרי לנקה להציע. מובן שכל מטייל יכול לשנות את המסלול בהתאם לנושאים המעניינים אותו. נתחיל ונסיים את הטיול המעגלי שלנו בקולומבו הבירה. 
מיד לאחר שננחת בקולומבו, נצא אל השוק המתעורר עם עלות החמה בכפר הדייגים נגומבו (Negombo) . אזור הכפר עשיר ביותר בדגה ובשוק אפשר להתרשם מהעושר הרב של דגים, שאך הגיעו מהים. לאחר הסיור בשוק נפנה אל בית המחסה לפילים  פינוואלה (Pinnawala) . סרי לנקה היא ביתם של חיות רבות, ובין השאר גם של פילי פרא. בעבר חיו בסרי לנקה כ-30,000 פילים, אך בעקבות ציד מאסיבי ופגיעה בהם, החליטה הממשלה בשנת 1860 להקים "בתי מחסה" לפילים, ובמקביל הוטלו קנסות חמורים לפוגעים בהם. בית המחסה שבו נבקר, פינוואלה, הוא בית מחסה לפילים שהוקם ב-1975. זהו אחד מהמקומות התיירותיים הפופולאריים ביותר – הן לתיירים זרים והן לתושבים המקומיים. אפשר לראות כאן גורי פילים מתוקים, שהתייתמו בג'ונגל של סרי לנקה. ממשלת סרי לנקה החליטה להקים את בית היתומים לפילים כדי לשמר את הזן, לאושש את מצבם הרפואי של הפילים ואז להשיבם לטבע. כיום, מונה אוכלוסיית הפילים בסרי לנקה קרוב ל-3,000 פריטים. אם נגיע בזמן נוכל גם ללוות את העדר בדרכו אל הרחצה היומית בנהר ולחזות בהנקה של פילים צעירים. בתום הביקור מומלץ לנסוע שבו תעבירו את הלילה, והחלופות הן: אזור דמבולה, אזור סיגיריה או אזור אברנה.
 
סלע סיגיריה ועיר הבירה הקדומה פולונוארה
בבוקר המחרת, נצא אל סלע סיגיריה המרהיב. סיגיריה היא מצודה המשלבת ארמון וגן הממוקמים על סלע אדיר המתנשא לגובה של כ- 200 מטר מסבך הג'ונגל. כדי להגיע אל ראשו נצטרך לטפס 1,200 מדרגות. זהו האתר המזוהה יותר מכל עם סרי לנקה, ואין זה פלא שהוא הוכר כאתר מורשת עולמית. בעבר היו במקום 500 ציורי קיר של עלמות חשופות חזה. כיום נשארו רק 19 ציורים, עדות נאמנה להתפתחות האמנות הבודהיסטית בסרי לנקה באלף הראשון לספירה. מעל משכנן של הגברות המצוירות כתובים 1500 כתבי פרוזה ושירה, על קיר הנקרא "קיר המראות". מהפסגה נשקפת תצפית נוף מרשימה על היערות והאגמים מסביב.
 
סיפורו של האתר מתחיל במאה ה-5 לספירה, לפני כ-1600 שנה. באותו הזמן מלך המלך דסטונה (Dhasttuna) על הממלכה הראשונה בסרילנקה, ממלכת אנורדהפורה. בנו הממזר קשייאפה (Kasyapa) הבין שאחרי שהמלך ילך לעולמו הוא לא יקבל את הכתר, שיעבור לאחיו מוגולנה. מסיבה זו החליט להרוג את אביו – הוא קבר אותו בעודו בחיים בתוך קיר. לאחר מכן ברח מהמקום והקים את ממלכתו בסיגיריה, שנבחרה בזכות ההגנה הטבעית - סלע בגובה 200 מטרים, שעליו נבנה הארמון. בשנת 491 תקף אותו אחיו. קשייאפה ירד מן המצודה, רכוב על פיל ומאחוריו צבאו המרשים. אך הפיל שלו הגיע לאזור בוצי וכדי לא לשקוע נסוג מעט, בתקווה למצוא דרך אחרת. גייסותיו, שחשבו כי המלך נסוג, התפזרו לכל עבר. המלך נותר לבדו בשדה הקרב והתאבד. לאחר התבוסה חוזרת עיר הבירה, הכתר חוזר אל היורש החוקי ואילו הסיגיריה נשכחת עד המאה ה-19, אז התגלתה בשנית.
 
לאחר ההתרשמות מאתר הסיגיריה עוצר הנשימה ואם יש ברשותכם זמן במהלך טיול לסרי לנקה, מומלץ לבקר גם בעיר הבירה השנייה של סרי לנקה -פולונוארה, שהייתה עיר בירה בין המאות ה-11 ל-13. העיר נבנתה לאחר שהמלך הסינהלי ויג'ייבהו הראשון הניס את הפולשים מדרום הודו בשנת 1070 והעביר לכאן את בירתו.
 
גן התבלינים במטאל
בבוקר היום הבא סעו אל דמבולה, מקדש חצוב בסלע ושוכן בחמש מערות. במקדש מוצג מבחר רב של פסלי בודהה: פסל באורך 47 מטרים, פסלי אלים ומלכים ומעל 150 תמונות של בודהה. גם אתר זה הוא אתר מורשת עולמית. בתום הביקור המשיכו לכיוון העיר קנדי (Kandy) דרך מטאל(Matale)  ובקרו שם בגן התבלינים, שבו גדלים סוגים שונים של תבלינים, שסרי לנקה ידועה בזכותם. בגן המופלא, שערוגותיו תחומות בקליפות קוקוס, נראה את כל התבלינים המפורסמים גדלים באופן טבעי ואת תהליך גידולם. בין היתר נימצא שם וניל מטפס, שורשי טרמריק צהובים נגד בקטריות וג'ינג'ר, אשר מפיג כאבי בטן, אשכולות אדומים של פלפל מטפס, שבשרו לבן וקליפתו אדומה, אגוז מוסקט, קפה וקקאו, עלי קארי, כמון, למון גראס, ציפורן, שטיפה ממנה מספיקה לסיר מלא ואילו השמן שלה מצויין נגד כאבי שיניים, אלוורה ואננס מלא בויטמינים, המצוין להורדת כולסטרול וגם קינמון, המופק מענפי העץ. בחנות הנמצאת בחזית הגן אפשר לרכוש מכל הטוב הזה וצלוחיות תבלינים הן אחת המתנות השימושיות שאפשר להביא מסרי לנקה.
 
מקדש השן בקנדי
נמשיך בדרכנו אל העיר קנדי. קנדי היא העיר השנייה בגודלה בסרי לנקה וממוקמת באזור גבעות ירוק ופורה. העיר הייתה בעבר בירתה של השושלת הסינהאלית האחרונה עד שזו נפלה בידי הבריטים בשנת 1815. אחרי כשלוש מאות שנה שבהן הצליחה סרי לנקה להדוף ניסיונות השתלטות פורטוגזיים והולנדיים. בקרו במרכז העיר, טיילו לגדות האגם המלאכותי היפה של קנדי, וכמו כן בשווקים, בסמטאות, בבתי המלאכה הציוריים ובמסעדות הקטנות. אל תחמיצו את הביקור במקדש הידוע ביותר באזור קנדי המכונה "מקדש השן". המקדש, שנבנה במאה ה-19 על ידי אחרון מלכי הסינהלה, אוצר את אחת משיניו של בודהה, השמורה בתיבת זהב מאחורי מסדר שומרים קשוח המונע מהמבקרים במקדש לראותה או לפגוע בה. השן נחטפה מהמדורה שבה נשרפה גופתו של בודהה ב-543 לפני הספירה והוברחה לסרי לנקה במאה ה-4 לספירה מהודו, חבויה בתסרוקתה של נסיכה הודית. בגלל האמונה הרווחת בסרי לנקה לפיה מי שמחזיק בשן זכאי למשול באי, הועברה השן מיד ליד וממקום למקום עד שבמאה השלוש עשרה התמקמה סופית בקנדי. מקדש השן הוא אחד המקומות הקדושים והחשובים ביותר לבודהיסטים ואלפי מאמינים ועולי רגל נוהרים אליו כדי להשתתף בטקסים ובתפילות המיוחדות, חוויה עוצרת נשימה לכל מי שבחר לנסוע אל טיול לסרי לנקה.
 
הגנים הבוטניים ליד קנדי
אם אינכם ממהרים, הישארו לילה נוסף בקנדי וספגו את האווירה המיוחדת של עיר קולוניאלית בריטית. נצלו את הזמן גם כדי לבקר בגנים הבוטניים שבקרבת קנדי, גני Peradeniya,  השוכנים בעיקול נהר מהוולי (Mahaweli) . פירוש שם הנהר הוא "חול רב" והוא הגדול בנהרות האי. הגנים הבוטנים נבנו ב-1371 על ידי מלכי הסינהלה והורחבו בידי הבריטים. הגנים, המשתרעים על 147 דונם, נבנו לצרכיהם של בני המלוכה ותושבי הארמון והבריטים קבעו במקום את מפקדתם. ניתן לבלות כשעתיים מענגות בין העצים המופלאים, שהגיעו לכאן מכל העולם ורבים מהם בני 100 שנים ויותר. אחד מהם הוא דקל הקוקוס הכפול, שהובא לכאן מאיי סיישל. יעברו חמש עד שמונה שנים עד שפריו יבשיל, ויגיע למשקל של 10 - 20 ק"ג. בגן גדלים גם אורכידאות ססגוניות ובמבוקים בורמזים, המגיעים לגובה של 30 ו-40 מטר וצומחים כ-20 ס"מ ליום. אסור להפסיד את האטרקציה המרכזית בדמות הפיקוס בנימינה (Ficus Benjamina), שהגיע לכאן ממלזיה לפני 150 שנה וענפיו העצומים משתרעים על שטח של 2,420 מ"ר.
מנווארה אליה עד לפארק יאלה וגאלה
 
מהגנים הבוטנים המקסימים של סרי לנקה מומלץ להמשיך בנסיעה בדרך המתפתלת בנוף הררי עוצר נשימה ובינות למטעי התה המפורסמים של ציילון. עצרו באחד ממטעי התה, אשר נחשב לתה המשובח בעולם, ונראה את הנשים הטמיליות בזמן פעולתן, הקוטפות את עלי התה בידיהן. באופן מסורתי, הקטיף נעשה על ידי הנשים בלבד - אין מקום לגברים). נמשיך לכיוון נווארה אליה, "אנגליה הקטנה", הממוקמת בגובה 1889 מטרים מעל פני הים והגבוהה בערי סרי לנקה. בעיירה נשמר הסגנון האנגלי-ויקטוריאני בבתיה ורחובותיה ובזכות גובהה הרב נהנים תושביה מאקלים נעים ונוח. מומלץ להזמין מראש מקום ללון בעיר: האזור מבוקש מאוד, במיוחד על ידי האנגלים שמגיעים לכאן כדי לספוג את האווירה הקולוניאלית.
 
עם שחר מומלץ לצאת לשמורת השרכים Horton Pllins , הנמצאת כשעה וחצי מנווארה, ומשם לפתוח בהליכה ברמת קושי בינונית במסלול טבעתי האורך כשלוש שעות. בדרך נגיע למצוק "סוף העולם" התלול, המיתמר לגובה של 1000 מטרים. בין היתר עצרו וצפו במפלי בייקר המופלאים. לאחר הביקור ואם יש עדיין כוח סעו אל מפלי סט קלייר ודאבן לתצפיות במקום.
 
נפרד מנווארה אליה ונצא לכיוון דרום מזרח האי, הפרק הבא של טיול לסרי לנקה. בדרך מומלץ לעצור לביקור במקדש לאלה סיטה. המקומיים מאמינים שסיטה, אשתו של האל רמה,  נחטפה באיזור נווארה אליה, ומקדש זה נועד לפאר אותה. במקדש תוכלו לראות מקרוב את מנהגי הדת של סרי לנקה ואף לחזות בשרידי עקבותיו של האנומן מלך הקופים. משם נצא לכיוון הפארק הלאומי יאלה (Yala) המפורסם והגדול ביותר בסרי לנקה. בדרך נבקר ב-Ella Gap  ובמפלי רוואנה (Ravana)  היפים. מומלץ לעלות לכוון פסגת אדם הקטן לסיור רגלי. במהלך הסיור תוכלו להתרשם מחיי הכפריים בהרים וליהנות מתצפית מרהיבה אל עבר מפלי ראוונה. משם נמשיך לכיוון הפארק. מומלץ לצאת לספארי ג'יפים בפארק בתאום מראש בשעות אחר הצהריים או מוקדם בבוקר עם הזריחה.
 
לפני כאלפיים שנה הכריז מלך סרי לנקה על אזור בממלכתו כמוגן לחיות בר, ובכך הקים את שמורת הטבע הראשונה בעולם. כיום יש באי כמאה אזורים מוגנים, שהם גן עדן לבעלי חיים. הפארק הלאומי יאלה נחשב לאחת השמורות היפות והמעניינות בסרי לנקה. אם יתמזל מזלנו, נוכל לפגוש במרומי הסלעים נמרים ישנים לאחר לילה מתיש של ציד, פילי בר מתהלכים בג'ונגל, בופאלו, קרוקודילים ועוד מינים שונים של חיות שאיננו רגילים לראות ביום יום. גם כאן מומלץ להזמין מראש מקום לינה בבית הארחה בשטח הפארק או מחוצה לו, בגלל מגבלות המקום.
 
למחרת מומלץ לצאת לכיוונה של גאלה, השוכנת בדרום סרי לנקה. בגאלה נחתו לראשונה המתיישבים האירופאים ולמשך תקופה ארוכה שלטו בה הפורטוגזים. את הפורטוגזים החליפו ההולנדים ובמאה ה-19 האנגלים. גם גאלה, עיר הנמל העתיקה של ציילון, היא אתר מורשת עולמית אשר מפורסמת בתעשיית התחרה שלה. מומלץ לתור בסמטאות העיר, בנמל העתיק ובמבצר שנבנה במקור על ידי הפורטוגלים, ובנייתו נמשכה מאוחר יותר על ידי ההולנדים בשנת 1663. שלוש עד ארבע שעות יספיקו לטיול בעיירה הקסומה הזו. בהמשך מומלץ להגיע לחוף המערבי, ואם הזמן יאפשר, תספיקו ליהנות מחוף הים הסמוך עוד באותו היום. מומלץ ללון בחוף המערבי (למציאת בתי מלון באזורים המומלצים חפשו באינטרנט): אזור אנגולה, אזור בנטוטה (Brntota) ואזור ברוולה (Beruwala)
 
הצעות טיול נוספות באזור החוף וקולומבו
מומלץ לצאת לשיט של כשעתיים על נהר הבלפיטיה, אשר במהלכו נוכל לצפות בשגרת יומם של תושבי האיים החיים לאורך הנהר. משם אפשר להמשיך לביקור במדגרת הצבים של החברה להגנת חיות הבר של סרי לנקה. חיים כאן מיני צבים בסכנת הכחדה. מאז שנפתחה המדגרה מתגוררים בה למעלה מ-100,000 צבים. מכאן אפשר להמשיך לכיוון קולומבו, בה מומלץ לשהות לילה-שניים. קולומבו היא עיר הבירה המסחרית של סרי לנקה, מתפתחת במהירות ומציבה גורדי שחקים חדשים לצד בתים מהתקופה הבריטית. כדאי לבקר באזור המסחרי, אזור הפורט והפטה, גני הקינמון, כיכר העצמאות, אולם הכנסים הבינלאומי, אולם הפרלמנט הישן, המקדש ההינדי הענק והמקדש הבודהיסטי גאנגא ראמה.
 
נופש באיים המלדיבים
ניתן לשלב טיול לסרי לנקה עם שהיה באיים המלדיבים - אחד מאתרי הנופש הייחודים בעולם, ובו חופים לבנים מעוטרים בעצי קוקוס, מים צלולים, עולם תת-מימי עשיר לחובבי הצלילה והדייג ובעיקר נופים ומלונות מהיפים בעולם. מספר טיסות יומיות יוצאות מקולומבו למאלה, בירת המלדיבים (45 דקות טיסה) ומשם אפשר להמשיך לשמורות האיים בסירת מנוע או במטוס ימי.

 


Go Back  Print  Send Page

טיולים לאסיה ולמזרח הרחוק

טיול מאורגן לוייטנאם קמבודיה

טיול מאורגן לסין

טיול  מאורגן לויטנאם

טיול  מאורגן לסרי לנקה
טיול להודו ורג'סטאן
טיול לבורמה ולאוס
טיול לפיליפינים, מקאו ובנגקוק
טיול מאורגן ליפן
טיול לסינגפור ואינדונזיה
טיול ללאוס

טיול לצפון הודו
טיול מאורגן הודו
טיול מאורגן לדרום הודו - קצר
טיול למדגסקר
טיול למונגוליה
טיול לאוזבקיסטן
טיול לאוזבקיסטן וקירגיסטן
טיול לבהוטן והרי ההימליה

טיולים לאפריקה ולמזרח התיכון

טיול למרוקו

טיול למרוקו וטנג'יר
טיול לתוניסיה
טיול לקניה
טיול לדרום אפריקה
טיול לירדן

טיול  מאורגן לאתיופיה
טיול לטנזניה

טיולים לאירופה ולאגן הים התיכון

טיול מאורגן לאיטליה
טיול לפורטוגל
טיול מאורגן לסלובניה קרואטיה
טיול לגרמניה - ברלין
טיול לאיסלנד
טיול מאורגן לרומניה

טיול לגאורגיה
טיול לאלבניה
טיול לאנגליה וסקוטלנד
טיול לגרמניה - היער השחור
טיול לאוסטריה
טיול לכרתים
טיול לאתונה
טיול  מאורגן לסיציליה
טיול  מאורגן לצפון איטליה
טיול לריביירה הצרפתית והאיטלקית
טיול לצפון ספרד ודרום צרפת
נורבגיה

טיול לצרפת - חבל דורדון
טיול לצרפת - פרובאנס
טיול לאלפים ולריביירה הצרפתית

טיולים לאוסטרליה והפסיפיק

טיול לאוסטרליה וניו זילנד